2018 Winners

Engineering Design Fair

Chemical Engineering

First place

Mars Oxygen Production with In-Situ Utilization

Team: Keith Cleland, Laura Fader, Alina Kunitskaya and Anh (Annie) Nguyen

Second place

Adding Value to a Hydrocarbon Resource: Propane Aromatization

Team: Erik Sherwin, Kenrick Villar, Ling Lee and Han Yu

Mars Oxygen Production with In-Situ Utilization
Adding Value to a Hydrocarbon Resource: Propane Aromatization

Civil Engineering

First place

Prefabricated Wind Turbine Foundation

Team: Cole Felske, Elita Lai, Yisong Zhao, Jonathan Friebel, Adel Ibrahim and Kristofer Dahl

Second place

Mackenzie Valley Route Assessment

Team: Jade Briggs, Bree Sander, Graham Li, Saifullah Chughtai and Melissa DiManno

Prefabricated Wind Turbine Foundation
Mackenzie Valley Route Assessment

Electrical and Software Engineering

First place

Development of solution to deliver pre-hospital vital signs to doctors

Team: Jaeyeon Kim, Gunhee Cho, Paolo Fisico and Jaewon Lee

Second place

Development of a Just-In-Time compiler for WebAssembly

Team: Leonardo Banderali, Mikhael Boyle, Tanner Hagel and Benjamin Thomas

Development of solution to deliver pre-hospital vital signs to doctors
Development of a Just-In-Time compiler for WebAssembly

Geomatics Engineering

First place

Wellbore Positioning Using Measurement While Drilling: A Comparison and Analysis of the Minimum Curvature and Advanced Spline Curve Methods

Team: Ryan Buckley, Luke Bungay, Angela Ellithorpe and Samuel Vito

Second place

Navigation Utility for a 3D Model of Engineering Block G

Team: Nathan Patton, Braeden Kwok, Jennifer Busser and Calvin Bochulak

Wellbore Positioning Using Measurement While Drilling
Navigation Utility for a 3D Model of Engineering Block G

Mechanical and Manufacturing Engineering

First place

Race Car Alignment Rig

Team: Sebastian Varela Benitez, Jordan Esau, Sava Vujic, Sarim Tariq, Alan Yu and Austin Habetler

Second place

Filter Media Preparation for the Installation of Biosand Filters

Team: Fatima Ali, Hossein Gilanmorad, Artem Lyubimov, Betty Mak, Steven Nelson, Shweta Patel and Arlene Villavicencio

Race Car Alignment Rig
Filter Media Preparation for the Installation of Biosand Filters

Multidisciplinary and Energy Engineering

First place

Forest Fire Suppression System

Team: Aidan Anastacio, Christina Cumberland, Austin Ganson and Griffin Zerr

Second place

Drop: Soil Moisture Sensor

Team: Arthur Franca, Cameron Nawosad, Connor Newman, Hugo Olaciregui, Sally Steeves, Devon Van Niekerk and Mitchell Weber

Forest Fire Suppression System
Drop: Soil Moisture Sensor

Petroleum Engineering

First place

Saskatchewan Instow Unit ASP/Polymer Flood Implementation

Team: Matthew Buchko, Arsalan Fardi, Lindsay Petrillo and Carol Yang

Second place

Golden Lake Heavy Oil Waterflood

Team: Christopher Chu, Phillip Hanna, Nico Van and Der Merwe

Saskatchewan Instow Unit ASP/Polymer Flood Implementation
Golden Lake Heavy Oil Waterflood

Engage with us

Capstone design project

Sponsor a project

Do you have an engineering problem seeking a solution. Sponsor a student project.

Capstone Design Fair

Attend our design fair

This annual showcase of student projects has been cancelled based on Public Health Agency of Canada Guidelines.

Capstone Design Fair

Become a project judge

Consider volunteering as an engineering judge for next year's design fair.