Interns of Merit


2018

Abdullah Alsaedi, CertainTeed Canada
Ahmad Alkadri-Arafa, NOVA Chemicals
Ahmad El-Ghandour, Suncor Energy
Aiman Siddiqi, MEG Energ
Alex Minifie, Circle Cardiovascular Imaging
Alexandra Gutierrez, TransCanada Pipelines
Alison Barneto, Deloitte
Amelia Woodard, Alliance Pipeline
Anastasia Johnson, TransCanada Pipeline
Andre Buiza, Government of Alberta
Andy Crocq, McMillan-McGee Corporation
Anthony Issler, Shiel Sexton Co., Inc.
Ben Henezi, ATCO
Christopher Jakubowski, Department of National Defence
Connor Torpy, Wood Group, Vibration, Dynamics and Noise
Curtis Law, TransCanada
Deanna Ip, TransCanada
Diego Ruiz Burgos, PROSE Munich GmbH
Dimitrije Ljaljevic, Evraz Inc. NA
Dipal Shah, TransCanada
Dylan Kennedy, ATCO
Fatima Qureshi, Husky Energy
Fernando (Alex) Arrau, MEG Energy
Gabriel Mathias, Suncor Energy
George Mikhail, TransCanada
Hao Sun, TransCanada
Harsajan Nijjar, Suncor
Janelle Wong, NOVA Chemicals
Janet Le, Canadian Natural Resources
Jason Dao, Nexen
Jeff Wiggers, Husky Energy
Jessica Nguyen, Paramount Resources
Joanne Wong, NOVA Chemicals
Joel Biftu, TransCanada
Jonathan McIntyre, Pason Systems Corp
Joon Choi, Stantec Consulting Ltd.
Justin McKinty, Stuart Olson
Karen Ngo, TransCanada
Kathryn Nguyen, TransCanada
Matrin Smith, ABB Switzerland Ltd. Semiconductors
Leo (Di) Ling, Nexen
Logan Hoffman, Canadian Natural
Luke Zhu, University of Calgary
Maria Pino Alban, TransCanada
Mark Lai, Novatel Inc.
Martin Lee, ATCO
Mitchell Sawatzky, Pason Systems
Nathan Schuetz, Arterys
Nicole Bowal, General Electric Canada - BHGE Process & Pipeline Solutions
Niloufar Ghazavi, Hifi Engineering
Noor Amjad, Husky Energy
Olamide Opadokun, TransCanada
Paulina Chiacchia, Hatch
Renate Eng, OrbSurgical Ltd
Ryan Raimondo, NovAtel Inc.
Savitri Butterworth, SKF Magnetic Bearings
Scott Pinckston, Crescent Point Energy
Smriti Tuladhar, Pembina Pipelines Ltd
Sophie Warren, ISL Engineering and Land Services Ltd.
Stephanie Happ, TransCanada
Steven Dalquist, ATCO
Tai Lai, Calgary Scientific Inc.
Taylor Clark, Smith and Andersen Engineering
Vicky Liu, TransCanada
Victoria Page, University of Calgary
Zachary Vogeli, Gentherm Global Power Technologies
Ziad Chemali, Suncor
Zsanelle Dabu, Modern Niagara Alberta

2017

Abdelkader Dib, Iscoca Limited
Abdulrahman Alnoaimi, NOVA Chemicals
Anton Ivlev, TransCanada Pipelines
Arunalu Kariyawasam, TripSpark Technologies
Austin Habetler, ATCO Gas
Borislav Chushkov, Suncor
Brogen Solberg, TransCanda
Caleb John, NTT
Carl Wei, University of Calgary
Carson Fick, ATCO Gas
Colten Wright, Nanalysis Corp
Connor Muench, Computer Modelling Group, Ltd.
Darby McGraw, Mulvey+Banani Intl
David Antoniak, CNRL
Erin Kiyonaga, Shell Canada
Gang Yoo (Stephen) Lee, Suncor Energy
Gerald Le, 3M Canada
Jade Briggs, Stantec Consulting
Jayson Pidgeon, Robots and Pencils
Karen Kamar, QuirionMetal
Katie Unick, GLJ Petroleum Consultants
Kristina Schaefer, TransCanada
Laura Fader, ABB Switzerland Ltd. Semiconductors
Lawrence Lau, Cenovus Energy
Liam Birker, Smith + Andersen
Logan Hunter, Dynastream Innovations / Garmin Cochrane
Mary Jan Marquez, Suncor Energy Inc.
Matthew Buchko, Crescent Point Energy Corp.
Maureen Latter, Tornado Combustion Technologies Inc.
Michael Geeraert, Vendasta Technologies
Mingxi (Logan) Ruan, Circle Cardiovascular Imaging
Natalia Hennady, WorleyParsons
Nathan Jack, TransCanada
Nathanael Cheung, Traffic Technology Services
Nicolaas Van Der Merwe, CNRL
Scott Kovacs, PCL Construction
Sebastian Varela Benitez, GE Energy IS Stoney Creek
Sophie Sadowski, Stantec
Teng Rong, NOVA Chemicals Corp.
Wilson Kwan, AECOM Canada Ltd.
Zain Javaid, Husky Energy

2016

Adam Neufeldt, Pason Systems
Alanna Devolin, NovAtel
Ali Eladawy, CH2M
Austin Froese, Abzil Corporation
Ayushi Gupta, ConocoPhillips
Bradlee Avery, Switzerland AG
Brett Kruger, CANA Construction
Christian Prando, Husky
Christina Chong, Shell
Cole Franz, Calgary Scientific
Conor Gahagan, CANA Utilities
Daniel Jeffrey, ABB Switzerland
Dong Zhao (Shelly) Liu, NOVA
Drew Stannard, Dart Aerospace
Dylan Sharun, Cenovus Energy
Evelyn Sawatsky, ConocoPhillips
Felix Park, NOVA
Golden Zhang, Suncor Energy
Jay Thanki, TransCanada
Jeremy Chan, Suncor Energy
John Adams, ATCO Gas
Jonathan Van Heyst, Urban Systems Ltd.
Krishn Patel, City of Lethbridge Electric Utility
Kristie Lok,Hitachi ID Systems
Kristin Stevens, Dynastream Innovations
Lam Truong, ATCO Gas
Lauren Neves, Modern Niagara
Lukas Vollmerhaus, U of C Auroral Imaging Group
Mackenzie Sommers,Pembina Pipeline Corporation
Margaret Kulinski, ATCO
Martina Bona, CH2M
Matthew Anderson, ABB Corporate Research
Matthew Brigdan, TransCanada
Mikhael Kritzer, NOVA Chemicals
Muhammad Ibrahim, Suncor Energy
Nathan Edwards-Hampton, Pure Technologies
Oluwadara (Sarah) Sanni, University of Duisburg-Essen
Rachel Haan, AssetWorks
Rachel Ho, MEG Energy
Raelene Hartfelder, AltaLink
Ruvimbo Chinake, Shell Canada
Tanvi Torane, TransCanada
Tas Bangash, ExxonMobil
Victor Del Nero, ConocoPhillips
Zeke (Marcial) Arellano, ATCO